Karın bölgesi için 5 önemli egzersiz!

Karın bölgesi için 5 önemli egzersiz!

  • 03 Ağustos 2018

5 Adımda Karın Bölgesini Yok Edin


Çengelköy Pilates Studio'da simit bölgesine özel egzersizler ile yok edebilirsiniz. Yaz mevsiminde en çok göze batan karın bölgesi gözle görülür hale gelmeye başladı. Mevsim icabı bizler de ince ve renkli tişörtler giyinmeyi tercih ediyoruz. Peki bu kıyafetleri vücudumuzda daha yakışır hale nasıl getirebiliriz?

1.Ters Mekik

Sırtüstü yatın, kollarınızı kalçanızın yanına uzatın. Nefes vererek ayaklarınızı ve sırtınızı yerden yukarı kaldırın, karın kasınızı aktif hale getirin ve tekrar nefes vererek yavaşça aşağı inin. 

2.Çapraz Mekik

Sırtüstü yatın, kollarınızı kafanızın arkasına alın. Dizlerinizi kırarak havada kafanızla aynı hizada tutun. Nefes verirken bir bacağınızı indirin ve aynı anda kollarınız sabit kalacak şekilde sağa doğru yönelin. Hareketi bozmadan aynı şekilde sola doğru yönelin. Unutmayın, sağ bacağınızı indirirken sola, sol bacağınızı indirdiğiniz zaman sağa doğru yönelin.

3.Çift Bacak Kaldırma

Sırtınızı dik tutacak şekilde matın üzerine yatın. Ellerinizi kalçanızın olduğu tarafta sabit tutun. Ardından iki bacağınızı birden 90 derece yukarı doğru kaldırın ve indirin. Bu hareketi 15 defa tekrar edebilirisiniz. 

4.Makas Hareketi

Matınızın üzerine sırt üstü uzanın. Beliniz yer ile temas etmeli, karnınız ise içeride ve sıkı bir şekilde olmalı. Ellerinizi yanlarınıza ya da destek olması için iki elinizi birleştirip üçgen şekli vererek kalçalarınızın altına yerleştirebilirsiniz. Bu şekilde bel bölgenizi desteklemiş olursunuz. İki bacağınızı da yukarıya kaldırın, parmak uçlarınız ileriye baksın. Nefes alarak, ritmik bir şekilde bacaklarınızı sırası ile aşağı ve yukarı kaldırın. ( Biri aşağıda iken diğeri yukarıda olacak şekilde. ) Egzersizi yaparken dizlerinizi bükmemeye özen gösterin.

5. Mekik

 Ellerinizi göğüs kafesinizin üzerinde çapraz şekilde parmaklarınızı kulaklarınıza değdirecek biçimde tutunuz. Harekete başlamadan önce bir kaç kez nefes kontrolü yaparak kendinizi harekete konsantre hale getiriniz.( Nefesi burnumuzdan alıp ağzımızdan veriyoruz.) Hareketi yaparken karın kaslarımızı her daim sıkı vaziyette tutuyoruz ve asla gevşemesine izin vermiyoruz.